W ostatnich latach obserwuje się na całym świecie zwiększoną popularność porodów w wodzie. Podczas przebywania w wodzie wykorzystywane są zjawiska fizyczne takie jak EFEKT HYDROTERMICZNY I EFEKT HYDROKINETYCZNY. Zanurzenie w wodzie stwarza wrażenie ominięcia prawa ciążenia, a w wyniku wypierania odczuwana jest utrata masy ciała. Ciepło relaksuje napięte mięśnie, przez co zmniejsza się odczuwanie bólu. Zanurzenie w ciepłej wodzie redukuje obrzęki, obniża ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza czynność serca, zwiększa się diureza, czyli wydzielanie moczu przez nerki. Woda o temperaturze 35-38 st.C. zapewnia kobiecie rodzącej optymalny komfort cieplny, rozszerza naczynia krwionośne, przez co zwiększa się przemiana materii i temperatura w tkankach. Wszystkie te w/w efekty związane z przebywaniem w ciepłej wodzie powodują zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (ADRENALINY) i zwiększają wydzielanie OKSYTOCYNY i ENDORFINY.

Hormony te nasilają akcję skurczową macicy i jednocześnie działając przeciwbólowo przyspieszają poród. Zmniejsza się zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, znieczulające i rzadziej dochodzi do interwencji położniczych.
ZALETY - szybsze rozwieranie szyjki macicy, mniejsze odczuwanie bólu porodowego, pobudzenie skurczów macicy, zmniejszenie liczby porodów operacyjnych, mniej urazów krocza.
WADY - zwiększone ryzyko zakażeń u matki i u płodu, krwotoku poporodowego, zaburzenia termoregulacji u płodu, ryzyko niedotlenienia i uszkodzenia pępowiny. Kwalifikację do porodu w wodzie przeprowadza lekarz nadzorujący ten poród.

WSKAZANIA - tzw. ciąża małego ryzyka (fizjologiczny przebieg ciąży), ciąża w terminie (donoszona), prawidłowy zapis KTG (ocena czynności serca płodu i skurczów macicy świadczące o dobrostanie płodu) i przezroczysty płyn owodniowy.

PRZECIWWSKAZANIA - zakażenie u matki (stany gorączkowe), choroby zakaźne krwi i skóry, zakażenie wirusem opryszczki, żółtaczki zakaźnej i HIV. Ponadto: nieprawidłowy zapis KTG, nadmierne krwawienie z dróg rodnych, stosowanie leków naskurczowych, stan po przebytym cięciu cesarskim, przedłużający się czas od odpłynięcia płynu owodniowego, "zielone wody płodowe" czyli obecność
smółki w płynie owodniowym.

PORÓD W WODZIE jest zatem kolejną alternatywą znaną od wielu setek lat i wykorzystywaną często intuicyjnie przez kobiety rodzące od czasów najdawniejszych do współczesnych.














Ginekolog - Położnik, lek. med.
Alina Luberecka - Leszczyńska
tel. 604 372 664
ul. Częstochowska 2c
82-300 Elbląg
email: lubereckaalina@gmail.com
Gabinet ginekologiczny czynny w
poniedziałki oraz środy w godz. 16-18
Tagi:

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność GINEKOLODZY ELBLĄG