MIĘŚNIAKI MACICY to najczęstsze nowotwory niezłośliwe wychodzące z narządu rodnego. CZĘSTOŚĆ ich występowania to ok.10 -20%. Najczęściej dotyczą kobiet w wieku przedmenopauzalnym tj. ok 40-50 roku życia, lecz nierzadko mogą stanowić problem u młodszych pacjentek w wieku rozrodczym. Dolegliwości kliniczne związane z obecnością mięśniaków zależą od: ich lokalizacji w
mięśniu macicy, wielkości guza i szybkości wzrostu oraz innych czynników. Rozróżnia się mięśniaki: PODŚLUZÓWKOWE (te dają obfite krwawienia), ŚRÓDŚCIENNE (częste rosną do dużych rozmiarów), PODSUROWICÓWKOWE I USZYPUŁOWANE.
OBJAWY: najczęściej obfite, często krwotoczne przedłużające się miesiączki, plamienia przed - i pomiesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe, BÓLE PODBRZUSZA, bóle krzyża, uczucie pełności w podbrzuszu, ucisk na pęcherz moczowy lub odbytnicę. NIEPŁODNOŚĆ lub niemożność donoszenia ciąży mogą być konskwencją mięśniaków zniekształacjacych jamę macicy.
Nadmierna utrata krwi prowadzi do NIEDOKRWISTOŚCI z niedoboru żelaza, niekiedy konieczne bywa przetoczenie krwi,a często stosowanie leków o działaniu krwiotwórczym.
DIAGNOSTYKA - wstępne rozpoznanie można postawić po badaniu ginekologicznym zestawionym, natomiast ultrasonografia potwierdza diagnozę. W badaniu usg przezpochwowym ocenia się liczbę, lokalizację i wielkość GUZÓW macicy, a ostatecznie rozpoznanie stawia się na podstawie badania HISTO-PATOLOGICZNEGO po operacyjnym usunięciu mięsniaków. Należy bowiem pamiętać, że statystycznie 1-2% guzów macicy to MIĘSAKI MACICY, czyli nowotwory złośliwe wymagające agresywnego leczenia onkologicznego (operacja z następową radio - i chemioterapią).
LECZENIE - z wyboru jest leczeniem OPERACYJNYM, aczkolwiek planując postępowanie należy zawsze uwzględnić wiek, plany rozrodcze, lokalizację mięśniaków i życzenie pacjentki.
W terapii ZACHOWAWCZEJ stosowane jest kuracja HORMONALNA (gestageny, tabletki antykoncepcyjne, analogi GnRH i inne). Gestageny uzupełniają częste niedobory progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Pigułka o działaniu antykoncepcyjnym zmniejsza obfitość i długość krwawień miesiączkowych. Analogi (poprzez odwracalny i farmakologicznie wywołany efekt przedwczesnej menopauzy) powodują zmniejszenie masy guza. Leczenie to jest dosyć kosztowne, obarczone działaniami niepożądanymi (patrz - OBJAWY KLIMAKTERYCZNE), nietrwałe(gdyż po
odstawieniu leku moięśniaki rosną dalej). Często jednak analogi znajdują zastosowanie w przygotowaniu młodych kobiet pragnących zachować płodność do leczenia operacyjnego oraz w niektórych sytuacjach klinicznych np. (patrz - ENDOMETRIOZA). Przed wdrożeniem odpowiedniej kuracji warto rozważyć diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy celem wykluczenia RAKA TRZONU MACICY.
Klasyczna OPERACYJNA metoda terapii mięsniaków polega na WYŁUSZCZENIU GUZA lub na chirurgicznym wycięciu zmienionego mięsniakowato trzonu macicy. Leczenie operacyjne to również TECHNIKI ENDOSKOPOWE. W HISTEROSKOPII można usuwać niektóre mięśniaki od strony jamy macicy, w LAPAROSKOPII - mięsniaki śródścienne i uszypułowane (patrz LAPAROSKOPIA).
Stosunkowo nową techniką rozszerzającą wachlarz w terapii jest EMBOLIZACJA - (konieczna jest właściwa kwalifikacja do tego zabiegu). Mięśniaki macicy stanowią zatem istotny problem kliniczny w ginekologii zarówno u kobiet w okresie prokreacji jak i menopauzy.
|
|