LAPAROSKOPIA jest nowoczesną endoskopową metodą leczenia operacyjnego przy użyciu odpowiednich narzędzi bez konieczności otwierania powłok jamy brzusznej. W znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej po wprowadzeniu endoskopu można uwidocznić na ekranie monitora narządy jamy brzusznej, zweryfikować wstępne rozpoznanie i wykonać zabieg leczniczy. W ginekologii wykorzystuje się laparoskopię do diagnostyki i terapii (bóle miednicy mniejszej, zrosty, endometrioza, ciąża pozamaciczna, zespół PCO, ocena drożności jajowodów, niepłodność, mięśniaki macicy, torbiele jajników i inne). Wymierne efekty przynosi leczenie laparoskopowe w zespole POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW, zwłaszcza przy braku efektów po stymulacji jajeczkowania, czy złej tolerancji leków. ELEKTOKAUTERYZACJA jajników polega na punktowym skoagulowaniu pogrubiałej osłonki otaczającej jajnik i przywraca często prawidłowe regularne cykle owulacyjne. W trakcie tego zabiegu można również sprawdzić DROŻNOŚĆ JAJOWODÓW.
Przez szyjkę macicy podaje się środek kontrastowy i na ekranie monitora w powiększeniu można prześledzić jego przechodzenie od strony macicy przez jajowody do jamy otrzewnowej. Jednocześnie można uwolnić ZROSTY stanowiące przeszkodę mechaniczną, skoagulować ogniska ENDOMETRIOZY potwierdzając zarazem rozpoznanie tej choroby. Laparoskopia stała się standardową metodą leczenia w CIĄŻY POZAMACICZNEJ(EKTOPOWEJ) zlokalizowanej w jajowodzie.
W laparoskopii operuje się proste TORBIELE JAJNIKÓW, które nie budzą podejrzeń o złośliwy proces nowotworowy oraz niektóre mięśniaki macicy. Metoda ta ma wiele zalet. W porównaniu z klasycznym leczeniem chirurgicznym charakteryzuje się krótszym czasem hospitalizacji, szybszym uruchomieniem,
mniejszą ingerencją i wiąże się z mniejszą ilością dolegliwości bólowych po zabiegu).
Po dokonaniu właściwej kwalifikacji pacjentki LAPAROSKOPIA stanowi cenną alternatywę w stosunku do tradycyjnej operacji ginekologicznej.
|
|