ENDOMETRIOZA jest przewlekłą, zapalną, inwazyjną, nienowotworową chorobą o podłożu autoimmunologicznym dotyczącą kobiet w wieku rozrodczym. Istotą tej choroby jest występowanie błony śluzowej macicy (ENDOMETRIUM) poza jej prawidłowym miejscem tj. jamą macicy oraz reagowanie na zmieniające się wraz z cyklem miesiączkowym stężenia hormonów płciowych we krwi. Częstość występowania endometriozy szacuje się na ok.14%, aczkolwiek nie uwzględnia
ona przypadków o bezobjawowym przebiegu. Charakterystyczne OBJAWY to (bóle w miednicy mniejszej, bolesne krwawienia miesiączkowe, bolesne stosunki płciowe, zaburzenia jajeczkowania, poronienia, niepłodność, plamienia przedmiesiączkowe i krwawienia międzymiesiączkowe).
O endometriozie należy myśleć w przypadku nawracającego przewlekłego zapalenia przydatków. Poważny problem stanowi w klinice NIEPŁODNOŚCI.
ROZPOZNANIE to typowy wywiad obejmujący w/w dolegliwości, badanie ginekologiczne stwierdzające charakterystyczne zmiany w narządzie rodnym (guzki,nacieczone więzada krzyżowe, ograniczenie ruchomości macicy, zmiany torbielowate w przydatkach), ultrasonografia przezpochwowa (gęste torbiele "czekoladowe") i wreszcie laparoskopia, czyli endoskopowa ocena narządu rodnego z typowym obrazem.
LECZENIE - zależy od wielu czynników. Istotny jest wiek pacjentki, stopień nasilenia dolegliwości bólowych, stadium zaawansowania choroby, czy istnieje problem niepłodności.
ZACHOWAWCZO w terapii stosuje się HORMONOTERAPIĘ (gestageny, Danazol, analogi GnRH), które wywołują stan pseudociąży lub pseudomenopauzy. Isotą zastosowanej kuracji jest zablokowanie czynności hormonalnej jajników celem regresji zmian chorobowych.
Leczenie OPERACYJNE polega na zastosowaniu LAPAROSKOPII lub LAPAROTOMII. W
praktyce stosuje się leczenie skojarzone zaczynając np. od laparoskopii w celu potwierdzenia rozpoznania i wstępnego leczenia zabiegowego. Po przecięciu zrostów,koagulacji ognisk na otrzewnej, wyłuszczeniu torbieli w jajnikach włącza się leczenie hormonalne. Po 3-6 miesiącach terapii i utrwaleniu skutków leczenia można wykonać powtórną laparoskopię. Przypadki
bardzo zaawansowanej endometriozy leczone są klasycznie metodą operacyjną i często stanowią poważne wyzwanie dla operatora. Endometrioza jest zbyt rzadko rozpoznawana, daje dokuczliwe dolegliwości i jest trudną chorobą do leczenia.
|
|