CIĄŻA POZAMACICZNA (EKTOPOWA) - polega na zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy (najczęściej w jajowodzie). Cżęśtość występowania wynosi ok. 2%. Istotą problemu jest zaburzona wędrówka komórki jajowej przez jajowód w związku z nieprawidłową funkcją lub budowąjajowodu. Stany zapalne miednicymniejszej, zwłaszcza przewlekłe utajone przebiegające często bezobjawowo (CHLAMYDIA) prowadzą do uszkodzenia jajowodów i lokalizacji ciąży poza jamą macicy. RYZYKO ciąży ektopowej ZMNEJSZA się u kobiety stosującej pigułki antykoncepcyjne, środki plemnikobójcze i hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną typu MIRENA. RYZYKO ROŚNIE u kobiety, która już przebyła epizod ciąży ektopowej, palącej papierosy, stosującej wkładkę z miedzią, po przebytych operacjach brzusznych (zapalenie wyrostka robaczkowego), po leczeniu niepłodności i stosowaniu technik wspomaganego rozrodu (zapłodnienie pozaustrojowe IN VITRO).
DIAGNOSTYKA - podstawowe znaczenie ma wywiad obejmujący zaburzenia miesiączkowania, krwawienia, bóle podbrzusza. W ustaleniu rozpoznania stosuje się badania biochemiczne, usg przezpochwowe i laparoskopię. Analizując konkretny przypadek kliniczny w celu postawienia prawidłowego rozpoznania należy pamiętać o pewnych faktach. Najczulszy test ciążowy z krwi tj. BETA-HCG - wyrażony w jednostkach międzynarodowych - we wczesnej prawidłowej ciąży zwiększa się dwukrotnie co dwa dni. Poziom PROGESTERONU w surowicy krwi rośnie wraz z rozwojem ciąży wewnątrzmacicznej. ULTRASONOGRAFIA TRANSWAGINALNA wykrywa ciążę prawidłową kilka dni po zatrzymaniu miesiączki. Statystycznie ok.1 na 30 tysięcy przypadków współistnieje ciąża ektopowa z ciążą wewnątrzmaciczną. W wątpliwych przypadkach diagnostycznych lepiej wykonać LAPAROSKOPIĘ. LECZENIE - można podzielić na ZACHOWAWCZE I OPERACYJNE.
Należy mieć świadomość, że pęknięcie jajowodu w przypadku ciąży pozamacicznej jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Występuje krwotok do jamy brzusznej i w konsekwencji wstrząs prowadzący do zgonu. Obowiązuje wówczas klasyczne LECZENIE CHIRURGICZNE, czyli LAPAROTOMIA oraz przetoczenie krwi.
Tylko w szczególnych przypadkach wczesnej ciąży ektopowej można przyjąć postawę wyczekującą i obserwować pacjentkę w warunkach szpitalnych. Niekiedy dochodzi do wchłonięcia się lub poronienia trąbkowego bez konieczności operacji. Alternatywę do leczenia zabiegowego może stanowić zastosowanie METOTREKSATU (cytostatyk podany domięśniowo w celu zahamowania rozwoju ciąży ektopowej). W większości przypadków standardem leczenia niepękniętej ciąży jajowodowej jest LAPAROSKOPIA.
W zależności od indywidualnego przypadku klinicznego można usunąć ciążę z jajowodu (oszczędzając jajowód, podając miejscowo prostaglandyny, metotreksat) lub też konieczne jest usunięcie jajowódu w całości. W ostatnich latach dzięki postępowi medycyny i wczesnemu rozpoznaniu ciąży ektopowej wyrażnie zmieniło się postępowanie lekarskie i jednocześnie poprawiło się rokowanie pacjentek z ciążą pozamaciczną.
|
|