CIĄŻA POZAMACICZNA (EKTOPOWA) - polega na zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy (najczęściej w jajowodzie). Cżęśtość występowania wynosi ok. 2%. Istotą problemu jest zaburzona wędrówka komórki jajowej przez jajowód w związku z nieprawidłową funkcją lub budowąjajowodu. Stany zapalne miednicymniejszej, zwłaszcza przewlekłe utajone przebiegające często bezobjawowo (CHLAMYDIA) prowadzą do uszkodzenia jajowodów i lokalizacji ciąży poza jamą macicy. RYZYKO ciąży ektopowej ZMNEJSZA się u kobiety stosującej pigułki antykoncepcyjne, środki plemnikobójcze i hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną typu MIRENA. RYZYKO ROŚNIE u kobiety, która już przebyła epizod ciąży ektopowej, palącej papierosy, stosującej wkładkę z miedzią, po przebytych operacjach brzusznych (zapalenie wyrostka robaczkowego), po leczeniu niepłodności i stosowaniu technik wspomaganego rozrodu (zapłodnienie pozaustrojowe IN VITRO).

DIAGNOSTYKA - podstawowe znaczenie ma wywiad obejmujący zaburzenia miesiączkowania, krwawienia, bóle podbrzusza. W ustaleniu rozpoznania stosuje się badania biochemiczne, usg przezpochwowe i laparoskopię. Analizując konkretny przypadek kliniczny w celu postawienia prawidłowego rozpoznania należy pamiętać o pewnych faktach. Najczulszy test ciążowy z krwi tj. BETA-HCG - wyrażony w jednostkach międzynarodowych - we wczesnej prawidłowej ciąży zwiększa się dwukrotnie co dwa dni. Poziom PROGESTERONU w surowicy krwi rośnie wraz z rozwojem ciąży wewnątrzmacicznej. ULTRASONOGRAFIA TRANSWAGINALNA wykrywa ciążę prawidłową kilka dni po zatrzymaniu miesiączki. Statystycznie ok.1 na 30 tysięcy przypadków współistnieje ciąża ektopowa z ciążą wewnątrzmaciczną. W wątpliwych przypadkach diagnostycznych lepiej wykonać LAPAROSKOPIĘ. LECZENIE - można podzielić na ZACHOWAWCZE I OPERACYJNE.

Należy mieć świadomość, że pęknięcie jajowodu w przypadku ciąży pozamacicznej jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Występuje krwotok do jamy brzusznej i w konsekwencji wstrząs prowadzący do zgonu. Obowiązuje wówczas klasyczne LECZENIE CHIRURGICZNE, czyli LAPAROTOMIA oraz przetoczenie krwi. Tylko w szczególnych przypadkach wczesnej ciąży ektopowej można przyjąć postawę wyczekującą i obserwować pacjentkę w warunkach szpitalnych. Niekiedy dochodzi do wchłonięcia się lub poronienia trąbkowego bez konieczności operacji. Alternatywę do leczenia zabiegowego może stanowić zastosowanie METOTREKSATU (cytostatyk podany domięśniowo w celu zahamowania rozwoju ciąży ektopowej). W większości przypadków standardem leczenia niepękniętej ciąży jajowodowej jest LAPAROSKOPIA.

W zależności od indywidualnego przypadku klinicznego można usunąć ciążę z jajowodu (oszczędzając jajowód, podając miejscowo prostaglandyny, metotreksat) lub też konieczne jest usunięcie jajowódu w całości. W ostatnich latach dzięki postępowi medycyny i wczesnemu rozpoznaniu ciąży ektopowej wyrażnie zmieniło się postępowanie lekarskie i jednocześnie poprawiło się rokowanie pacjentek z ciążą pozamaciczną.


Ginekolog - Położnik, lek. med.
Alina Luberecka - Leszczyńska
tel. 604 372 664
ul. Częstochowska 2c
82-300 Elbląg
email: lubereckaalina@gmail.com
Gabinet ginekologiczny czynny w
poniedziałki oraz środy w godz. 16-18
Tagi:

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność GINEKOLODZY ELBLĄG