Nowoczesna ANTYKONCEPCJA HORMONALNA to nisko dawkowa dwuskładnikowa tabletka o działaniu hamującym jajeczkowanie i leczniczym-reguluje cykl miesiączkowy, skraca i zmniejsza krwawienia, sprawia że miesiączki są mniej bolesne. Pigułkę cechuje: skuteczność, odwracalność, bezpieczeństwo, wygoda . Jest przeznaczona dla młodszych kobiet nie palących papierosów. Ostatnio pojawiło się kilka nowych preparatów pigułek o działaniu antykoncepcyjnym znacznie różniących się składem hormonalnym.
Popularna PIGUŁKA to najlepsza skuteczna antykoncepcja przed planowaną ciążą zwłaszcza u młodych kobiet, nie palących papierosów, bez obciążeń i przeciwwskazań, u których naturalna płodność jest bardzo wysoka (naturalna płodność kobiety w sposób wyraźny zmniejsza się wraz z wiekiem!).

Przed podjęciem kuracji powinno być przeprowadzone badanie ginekologiczne z pobraniem cytologii szyjki macicy, badanie piersi, ocena ciśnienia tętniczego i masy ciała. Powyższe badania winny być wykonywane systematycznie co rok. Obecnie nie zaleca się stosowania dłuższych kilkumiesięcznych przerw w leczeniu, gdyż po odstawieniu pigułki zwiększa się ryzyko ciąży niepożądanej. Natomiast siedmiodniowa przerwa, w której występuje krwawienie z odstawienia jest w zupełności wystarczająca przy stosowaniu pigułek nisko dawkowych. Stosowanie pigułki ma wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem.

ZALETY: Do niekwestionowanych korzyści należy bardzo skuteczne zapobieganie ciąży, w tym również ciąży pozamacicznej.

Prawidłowo stosowana pigułka zabezpiecza przed nie planowaną ciążą prawie w 100%.Dwukrotnie rzadziej dochodzi do incydentów zapalenia przydatków i upośledzenia drożności jajowodów, co umożliwia kobiecie płodność w późniejszym okresie czasu. Krwawienia miesiączkowe są mniej bolesne, wyraźnie skąpsze, zmniejsza się znacząco ilość traconej krwi i żelaza, zatem rzadziej rozwija się niedokrwistość.
Pigułka jest często lekiem z wyboru przy bolesnym, obfitym i nieregularnym miesiączkowaniu, bolesnym jajeczkowaniu oraz przy wielu zaburzeniach hormonalnych. Podczas kuracji pigułką zmniejszają się objawy napięcia przed miesiączkowego. Zdecydowanie rzadziej występują torbiele czynnościowe jajników, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem operacji z powodu pęknięcia torbieli jajnika.
W trakcie terapii pigułką rzadziej występują łagodne choroby gruczołu piersiowego, czyli niezłośliwe guzy sutków oraz rzadziej rozwijają się mięśniaki macicy. Antykoncepcja hormonalna łagodzi bóle i inne objawy związane z ENDOMETRIOZĄ. Właściwie dobrana pigułka wywiera korzystny wpływ na skórę, zmniejsza się trądzik, nadmierne owłosienie i przetłuszczanie skóry. Udowodniono, że nawet krótka kuracja pigułką powoduje o 50% zmniejszenie ryzyka rozwoju raka jajnika, a im dłużej pigułka jest stosowana tym ochrona jest skuteczniejsza i utrzymuje się nawet do 15 lat po odstawieniu. Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej dwukrotnie rzadziej rozwija się rak trzonu macicy. Rzadziej występuje ryzyko zapalenia stawów, rzadziej wrzodu dwunastnicy i stany zapalne jelita grubego. Pigułka chroni przed utratą masy tkanki kostnej, co ma znaczenie w profilaktyce OSTEOPOROZY.

WADY PIGUŁKI:
Pigułka zwiększa krzepliwość krwi a w połączeniu z paleniem papierosów kilkakrotnie zwiększa się ryzyko zakrzepowo-zatorowe. Żylna choroba zakrzepowa wiąże się często z nagłym bólem w okolicy łydki, obrzękiem, zaczerwienieniem, co może prowadzić do zatorowości płucnej. Obecnie powszechnie uważa się, że nie obserwuje się zwiększonego ryzyka działań niepożądanych u kobiet przed 35-tym rokiem życia stosujących pigułkę o niskiej zawartości hormonów, a zdrowe nie palące kobiety mogą względnie bezpiecznie kontynuować terapię do 50-go roku życia. Natomiast u palących kobiet zdecydowania nie zaleca się doustnej antykoncepcji po 35-tym roku życia.
Pigułka nieznacznie zwiększa poziom cukru we krwi, ale może być stosowana u kobiet chorych na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym i związanym z tym dłuższym unieruchomieniem zaleca się odstawić tabletki na cztery tygodnie wcześniej i ponownie włączyć leczenie dwa tygodnie po zabiegu.
Przeciwwskazania do zażywania pigułki stanowią: ciąża, nadciśnienie tętnicze, przebyty rak piersi, nie zdiagnozowane krwawienia z narządu rodnego i ostre aktywne choroby wątroby. Przed planowaną ciążą należy odstawić kurację miesiąc wcześniej. Niekiedy po odstawieniu pigułki obserwuje się zaburzenia miesiączkowania czy też brak miesiączki trwający do kilku miesięcy.
Wśród kobiet stosujących pigułkę statystycznie częściej występuje rak szyjki macicy, co wiąże się niewątpliwie z częstszym podejmowaniem współżycia przy skutecznym zabezpieczeniu, częstszą zmianą partnerów i w konsekwencji ze zwiększonym narażeniem na infekcję HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). W związku z powyższym obowiązuje systematyczna kontrola cytologiczna. Obserwuje się, że młode kobiety stosujące pigułkę są bardziej narażone na rozwój raka piersi niż kobiety starsze. Zatem należy promować samokontrolę, badanie palpacyjne i ultrasonografię sutków.
Podsumowując warto pamiętać, że nowoczesna pigułka antykoncepcyjna, tak jak każda inna metoda, ma swoje zalety i wady, a przed włączeniem terapii w każdym indywidualnym przypadku należy zawsze rozważyć argumenty za i przeciw.







Ginekolog - Położnik, lek. med.
Alina Luberecka - Leszczyńska
tel. 604 372 664
ul. Częstochowska 2c
82-300 Elbląg
email: lubereckaalina@gmail.com
Gabinet ginekologiczny czynny w
poniedziałki oraz środy w godz. 16-18
Tagi:

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność GINEKOLODZY ELBLĄG