ANTYKONCEPCJA DLA MĘŻCZYZN - Od setek lat poszukiwana jest idealna metoda zapobiegania niepożądanej ciąży, która z powodzeniem mogłaby byc stosowana zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Metoda ta winna byc skuteczna, bezpieczna, odwracalna, łatwa i wygodna w stosowaniu, tania. Jak dotychczas każda stosowana metoda zapobiegania niepożądanej ciąży ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie najbardziej popularną i najczęściej stosowaną przez mężczyzn metodą antykoncepcji jest PREZERWATYWA. Skutecznośc jej zależy w dużej mierze od doświadczenia danej pary i jest różnie oceniana. Ważna jest umiejętnośc korzystania z metod ANTYKONCEPCJI AWARYJNEJ. Ogromną zaletą stosowania prezerwatyw jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (HIV-AIDS, HPV - wirus brodawczaka ludzkiego, HBS - wirusowe zapalenie wątroby, rzeżączka, kiła, chlamydia, rzęsistek pochwowy).

Najskuteczniejszą metodą męskiej antykoncepcji jest STERYLIZACJA polegająca na przecięciu i uszkodzeniu nasieniowodów. Praktycznie jest to trwałe (nieodwracalne) ubezpłodnienie z następową produkcją przeciwciał przeciwko plemnikom w organizmie mężczyzny. W Polsce sterylizacja jest prawem niedozwolona. STOSUNEK PRZERYWANY jest dosyc często stosowaną metodą należącą bardziej do grupy metod naturalnego planowania rodziny niż do sztucznej antykoncepcji. Próby zastosowania hormonalnej PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNEJ na wzór dwuskładnikowej tabletki u kobiet nie zdały egzaminu. Hormony w organizmie mężczyzny działając ośrodkowo na przysadkę mózgową pośrednio zmniejszają produkcję plemników w jądrach i jednocześnie obniżają LIBIDO prowadząc do IMPOTENCJI. Istnieją próby zastosowania środków blokujących wytwarzanie plemników w jądrach. Niektóre substancje naturalne np. GOSSYPOL uszkadzają nabłonek plemnikotwórczy, niekiedy nieodwracalnie.

Testowane są również środki o działaniu plemnikobójczym oraz metody fizykochemiczne (wpływ na jądra podwyższonej temperatury i ultradżwięków). Prowadzone były próby wykorzystania SZCZEPIONKI przeciwko plemnikom w organizmie mężczyzny, na wzór szczepionek stosowanych u kobiet (przeciwciała przeciwko komórce jajowej oraz przeciwko hormonowi ciążowemu HCG). Jak dotyczczas nie wynaleziono optymalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn spełniającej wszystkie w/w kryteria.


Ginekolog - Położnik, lek. med.
Alina Luberecka - Leszczyńska
tel. 604 372 664
ul. Częstochowska 2c
82-300 Elbląg
email: lubereckaalina@gmail.com
Gabinet ginekologiczny czynny w
poniedziałki oraz środy w godz. 16-18
Tagi:

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność

ginekolodzy elbląg

gabinet ginekologiczny elbląg GINEKOLOG POŁOŻNIK

antykoncepcja

gabinet elbląg ciąża USG kolposkop poród cytologia menopauza piersi hormony endometrioza LAPAROSKOPIA płodność niepłodność GINEKOLODZY ELBLĄG